Marihuana a odchudzanie?

Z jednaj strony słyszy się o wielu pozytywnych skutkach palenia marihuany, z drugiej strony jest ona przez wielu krytykowana, a jej działanie uważane za szkodliwe i uzależniające. Jak więc spojrzeć na opinię o odchudzaniu z pomocą marihuany?

Gastrofaza

Często słyszy się o tzw. "gastrofazie". Jest to stan występujący niedługo po wypaleniu marihuany, objawiający się napadami głodu i żarłocznością. Skoro takie objawy występują po zastosowaniu zioła, to z pozoru mogłoby się zdawać, że odchudzanie za pomocą marihuany nie może być skuteczne. Jednakże terapia pomagająca zgubić zbędne kilogramy wygląda trochę inaczej.

Teoria Arta Glassa

66-letni autor książki Marihuana Diet uważa, że za nadwagę odpowiadają przede wszystkim zaburzenia psychiczne takie jak stres, wahania nastroju i rozstrojenie emocjonalne. Nie sposób nie zgodzić się z takim podejściem do sprawy. Dieta zaproponowana przez autora polega przede wszystkim na zrezygnowaniu z białego cukru i mąki, jedzeniu dużej ilości warzyw i owoców oraz regularnego wysiłku fizycznego. Zdawać by się zatem mogło, że jest to klasyczna racjonalna dieta. Art Glass zaproponował jednak dodatkowe rozwiązanie. Nawiązując do jego wcześniejszej opinii, opisał stosowanie marihuany, jako sposób na poradzenie sobie z problemami psychicznymi, przez które człowiek częściej sięga po niezdrowe przekąski oraz rozregulowuje swój metabolizm. Palenie marihuany pomaga rozładować stres i pozbyć się wahań nastroju.

Dowody naukowe

Badania potwierdzają, że osoby palące marihuanę rzadziej są otyli lub mają problemy z nadwagą. Ponadto stwierdzono u nich niższy poziom inuliny oraz statystyczny mniejszy obwód w talii.

Powiązane posty